Międzynarodowe
Forum Pianistyczne
"Bieszczady bez granic" 1-7.02.2025
ZAPISZ SIĘ | www.forum.interpiano.pl |
Pianistka pochodzi z Tokio. Jest absolwentką Akademii Muzycznej Kunitachi w Tokio oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Tatiany Shebanovej. Jest dwukrotną stypendystką Rządu Polskiego - w latach 2004-2006 i 2006-2008.
Miho Kurihara jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Otrzymała m.in. nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nagano (2002), III nagrodę na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Wiedniu (2007) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Musica Classica” w Moskwie (2012).
W lutym 2015 roku została Honorowym Członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku, gdzie w latach 2008-2014 pracowała jako nauczyciel w klasie fortepianu w PSM I i II st., SSM II st. oraz Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka.
W latach 2014-2017 pracowała jako ekspert ds. kultury polskiej w Instytucie Polskim w Tokio biorąc udział w licznych koncertach oraz imprezach kulturalnych jako pianistka i tłumacz.
W latach 2016-2018 wystąpiła z polskimi artystami oraz recitalami w Polsce i Japonii m. in. w projekcie „Oblicze japońskiej kultury w jej współczesnej muzyce” (2018) i „Festiwal Młodych Muzyków” w Tokio (2017). W 2016 roku jako solista wystąpiła na koncercie „Czarująca polska muzyka dla Ciebie”w Tokio z orkiestrą symfoniczną filharmonii Tama pod batutą Maestro Chikary Imamury.
W 2019 roku wraz z solistą ZPiT „Śląsk” Piotrem Niklem wystąpiła z cyklem koncertów z okazji jubileuszu stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Koncerty odbyły się w 12 miastach w Polsce oraz Japonii i objęte były patronatami ministrów spraw zagranicznych obu krajów. W tym samym roku otrzymała tytuł Ambasadora Kultury Polskiej od Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, Narodowego Instytutu Kształcenia oraz Fundacji Muzyki Polskiej za działalność koncertową wzmacniającą więzi obu krajów.
W ostatnich latach, obok swojej działalności solowej m.in. występ na otwarciu Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim (Chorzów), koncert wokalno fortepianowy (Tarnowskie Góry), recital fortepianowy (Kraków) i występ na Festiwalu Polskim (Tokio), uczestniczyła w spektaklu baletowym „Młody Duch Tańca” reżyserowanym przez Wiesława Dudka, nawiązującym do 100. rocznicy przypłynięcia do Japonii polskich dzieci osieroconych podczas wygnania na Syberię. Wystąpiła wówczas z młodymi artystami z Europy i Japonii w polskich i japońskich miastach: Tsurudze, Himeji, Tokio, Chorzowie, Łódzi Olsztynie, Poznaniu i Warszawie.