KURIHARA MIHO

KURIHARA MIHO

Urodziła się w Tokio, Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. Po ukończeniu Akademii Muzycznej Kunitachi w Tokio i kontynuowała studia na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Kazimierza Gierżoda. W 2003 roku uzyskała stypendium polskiego rządu w formie dwuletniego stażu naukowego na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Współpracowała tam z prof. Tatianą Shebanovą.

W latach 2006-2008 odbyła staż naukowy także jako stypendystka Rządu Polskiego w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie poszerzała swoją wiedzę z zakresu muzyki polskiej pod kierunkiem prof. Zofii Helman. W 2008 roku podjęła studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. T. Shebanovej i J. Drzewieckiego.

Miho Kurihara jest laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych. Otrzymała liczne nagrody, m. in. nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nagano (2002), III nagrodę na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Wiedniu (2007) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Musica Classica” w Moskwie (2012). Występowała z recitalami w Japonii i w Polsce, m. in. w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie, Zielonej Górze, Sosnowcu i Elblągu. Grała także na koncertach, międzynarodowych festiwalach i uroczystościach w wielu miastach m. in. w Gdańsku, Białymstoku, Zakopanem, Głogówku, Malborku, Kielcach i Sanoku.

Obecnie pracując jako ekspert kultury polskiej w Instytucie Polski w Tokio (przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii) występuje w różnych scenach muzycznych oraz kulturalnych jako pianistka i tłumaczka. W lutym 2015 roku została Honorowym Członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku, gdzie przez ostatnie sześć lat swojego pobytu w Polsce spełniała się jako nauczycielka w klasie fortepianu w PSM I i II st., SSM II st. oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka.