BALET DWORSKI CRACOVIA DANZA

BALET DWORSKI CRACOVIA DANZA

Balet Dworski „Cracovia Danza”

- Miejska InstytucjaKultury w Krakowie -

to jedyny  w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych i historycznych, założony przez Romanę Agnel, utalentowaną tancerkę, choreograf i pedagog.

Zespół Baletu ratuje od zapomnienia ważną i piękną część polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego, jaką jest taniec i kultura dworska. Od lat pracuje nad rekonstrukcją i odtwarzaniem tradycyjnych tańców i baletów dworskich różnych krajów i epok. Efektem końcowym  są widowiska historyczne od Średniowiecza do Współczesności, w których z równym pietyzmem odtwarzane są układy choreograficzne, stroje oraz zwyczaje dworskie. Perfekcyjnie dopracowane kroki taneczne, muzyka i kostiumy (w znakomitej większości projektowane przez Monikę Polak-Luścińską), wpisane w dramaturgię widowiska stanowią doskonałą wizytówkę zarówno dawnej, jak i współczesnej kultury i sztuki polskiej, przypominając tym samym o jej poczesnym miejscu na kulturalnej mapie Europy.

W repertuarze Baletu znajdują się m.in. takie spektakle jak: „Tańce i zabawy w czasach Średniowiecza”, „Legenda o Królowej Jadwidze” wg L. Rydla, „Szachy” wg  J. Kochanowskiego, „Maskarada Królowej Bony”, „La Fortuna - Dama z łasiczką”, „Sąd Parysa” wg J. Lochera, „Sobieski i Marysieńka”, „Miniatury Staropolskie”, „Polska-Indie: Konwersacje”, „Taneczny Świat Chopina”, „W starym kinie”.  

B.D. „Cracovia Danza” dzięki współpracy z wysokiej klasy choreografami specjalizuje się także w rekonstrukcji dawnych i tradycyjnych tańców polskich.

Po wielu latach działalności Zespół cieszy się renomą zarówno w kraju, jak i za granicą. Na przestrzeni lat współpracował z tak znakomitymi instytucjami jak: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Warszawska Opera Kameralna, Opera Margrabiów w Bayreuth, Zamki Królewskie na Wawelu, w Warszawie, Niepołomicach, Filharmonia Narodowa w Warszawie oraz Filharmonie na terenie kraju, Muzeum Narodowe i Historyczne w Krakowie, Akademie Muzyczne czy Instytuty Polskie.

Balet prowadząc szeroką działalność edukacyjną umożliwia wymianę doświadczeń pomiędzy artystami polskimi i zagranicznymi, zainteresowanymi tańcami historycznymi, a także - popularyzację wiedzy o sztuce i kulturze dworskiej. Realizuje także wydarzenia kulturalne na większą skalę oraz programy edukacyjne łączące taniec, historię oraz literaturę z poszczególnych epok.

Większość tworzonych przez B.D. „Cracovia Danza” spektakli i przedsięwzięć artystycznych realizowana jest we współpracy ze znakomitymi instrumentalistami (m.in. klawesynistami: Urszulą Bartkiewicz, Elżbietą Stefańską, Kennethem Weissem) oraz z renomowanymi zespołami muzyki dawnej, m.in. z: The Spirit of Gambo (Hannower, Niemcy), Il Tempo (Warszawa), Le Concert de l’Hostel Dieu (Lyon, Francja), La Grande Ecurie Et La Chambre De Roy (Francja), Ricercar Consort (Bruksela, Belgia), Collegium Marianum (Praga, Czechy), Consortium Sedinum (Szczecin), Ars Cantus (Wrocław), United Continuo Service (Niemcy) Intrada (Kraków) oraz Marią Pomianowską i Zespołem Polskim (Warszawa).

Balet Dworski „Cracovia Danza” jest również – wspólnie z Fundacją „Ardente Sole” oraz Stowarzyszeniem „Willa Decjusza” - od 2000 roku organizatorem uznanego w krakowskim kalendarzu imprez kulturalnychwydarzenia artystycznego. Jest nim Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który rokrocznie odbywa się w sierpniu, w stolicy Małopolski. Dworski taniec, teatr i muzyka prezentowane w zabytkowych przestrzeniach Miasta, to najlepsza propozycja dla turystów, mieszkańców Krakowa, widzów w każdym wieku.

            Poprzez swoją działalność artystyczną i edukacyjną B.D. „Cracovia Danza” pozostaje unikatowym na skalę kraju ambasadorem kultury i sztuki Królewskiego Miasta Krakowa.