SZENDZIELORZ-JUNGIEWICZ GABRIELA

SZENDZIELORZ-JUNGIEWICZ GABRIELA

Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz , ukończyła katowicką Akademię Muzyczną im. K.Szymanowskiego w dwóch specjalnościach :
- teorię na Wydziale Kompozycji,Dyrygentury i Teorii Muzyki
- fortepian na Wydziale Instrumentalnym, w klasie prof. Czesława Stańczyka
Obecnie jest profesorem tej Uczelni.
Jest laureatką Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Brała udział w konkursach: Bachowskich w Lipsku i Saarbrücken, jak również w licznych kursach kompozytorskich i pianistycznych.
Występowała w kraju i zagranicą z recitalami solowymi, kameralnymi i jako solistka z orkiestrami. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Polska Muzyka Najnowsza – Festiwal Prawykonań w Katowicach, Ślaskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Ars Cameralis w Katowicach, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Dni Karola Szymanowskiego w Zakopanem i innych.
Dokonała prawykonań wielu utworów polskich kompozytorów współczesnych: Edwarda Bogusławskiego, Wiesława Cienciały, Andrzeja Dziadka, Ryszarda Gabrysia, Dobromiły Jaskot, Jerzego Kornowicza, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Bogusława Schaeffera, Marka Stachowskiego, Jolanty Zdechlikiewicz i innych .
Nagrywała: archiwalnie dla Radia – utwory Edwarda Bogusławskiego, Andrzeja Dziadka, Bolesława Szabelskiego, Juliusza Łuciuka;
dla telewizji – utwory Aleksandra Skriabina, walce XX wieku;
oraz na CD – utwory Edwarda Bogusławskiego, AndrzejaDziadka, Jacka Glenca, Walce XX wieku. Ostatnio ukazała się nagrana wspólnie z Andrzejem Jungiewiczem płyta Muzyka współczesnych kompozytorów śląskich dla 2 pianistów.
Prowadzi warsztaty i kursy muzyki współczesnej dla uczniów, nauczycieli i studentów.
Jest jurorem Transgranicznych Konkursów Muzyki Polskiej w Jeleniej Górze.
Jest autorką publikacji „ Utwory aleatoryczne w dydaktyce”, „ Praktyka wykonawcza muzyki XX wieku” i artykułów dotyczących muzyki współczesnej wydanych przez Wydawnictwo Akademii Jana Długosza w Częstochowie.
Zajmuje się popularyzowaniem muzyki współczesnej.