ZESPÓŁ MARII POMIANOWSKIEJ

Zespół Marii Pomianowskiej

w składzie:
Maria Pomianowska - śpiew, fidel płocka, suka mielecka, suka biłgorajska
Paweł Betley - flety
Barbara Łypik- Sobaniec - suka basowa
Tomasz Sobaniec - bębny
Marta Sołek - suka biłgorajska

 

Kilka zdań o Zespole:

Maria Pomianowska pracuje obecnie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Stworzyła z innymi profesorami i studentami unikalny Zespół, wykorzystujący zrekonstruowane, stare instrumenty smyczkowe z czasów Chopina. To pierwszy taki Zespół na świecie.


 Maria Pomianowska – doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie wiolonczeli.

Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii na Bliski Wschód oraz Afryki. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) Artystka zapoznała się z muzyką i kulturą tego kraju, jednocześnie prezentując tam polskie pieśni i tańce. Na zlecenie światowej sławy wiolonczelisty, Yo Yo Ma, skomponowała utwory, które zostały później wspólnie z nim wykonane w 2000 r. na koncercie w Niigata (Japonia).

Jako wybitny pedagog współpracuje m.in. z fundacją J&S Pro Bono, prowadząc Orkiestrę Folkową OFAM, Zamkiem Królewskim w Warszawie w programie „Canaletto” oraz Festiwalem Folkowym „Nowa Tradycja”, jako juror konkursu festiwalowego. Od 2006 r. zasiada w radzie programowej międzynarodowego Festiwalu „Skrzyżowanie Kultur” jako Dyrektor Warsztatów Muzycznych.

W 2010 r. stworzyła scenariusz artystyczny do wystawy pt. „Zakochany Chopin, czyli inspiracje mazowieckie”, organizowanej przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Wydała również kilka płyt, m.in. entuzjastycznie przyjęty przez krytykę album „Chopin na 5 kontynentach”. Płyta  ta w czerwcu 2010 r.  osiągnęła piątą pozycję na europejskiej liście światowej muzyki etnicznej i folkowej World Music Charts Europe, organizowanej przez Europejską Unię Nadawców (EBU) i utrzymuje się na liście kolejne miesiące.

Maria Pomianowska  w  maju 2010 r. uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej w Krakowie za pracę pt. „Rekonstrukcja techniki wykonawczej na historycznych fidelach kolanowych a nowe wartości sonorystyczne”. Od października 2010 r. prowadzi tam na Wydziale Instrumentalnym autorski kierunek studiów „Fidele kolanowe”. Jest to początek tworzenia wydziału muzyki etnicznej.