SHEBANOVA TATIANA

SHEBANOVA TATIANA

Należy do grona najwybitniejszych współczesnych pianistów. Ukończyła ze złotym medalem Konserwatorium Moskiewskie w mistrzowskiej klasie prof. Wiktora Mierżanowa. Przez kolejnych dziesięć lat po otrzymaniu dyplomu współpracowała ze swoim profesorem już jako asystentka. Dawało to artystce możliwość kontynuowania tradycji, o której sam Mierżanow wypowiadał się, że należy ją łączyć z kręgiem oddziaływania estetyki Rachmaninowa, a to zawsze oznaczało pełnię stylu romantycznego i najwyższej klasy wirtuozerię.
Tatiana Shebanova jest laureatką międzynarodowych konkursów, m.in. w Pradze (1969 - Grand Prix), w Genewie (1976 - Grand Prix i dwie nagrody specjalne) oraz w Brukseli (1990 - Grand Prix i trzy nagrody specjalne). Publiczność polska pamięta jej występy na X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 1980, kiedy otrzymała II nagrodę oraz przyznane przez jury nagrody specjalne: za najlepsze wykonanie poloneza i za najlepsze wykonanie koncertu.
Tatiana Shebanova występuje w największych ośrodkach muzycznych Europy. Koncertowała na Filipinach, w Kanadzie, USA i w RPA. Odwiedziła prawie wszystkie ważniejsze sale koncertowe w Japonii podczas swoich dwudziestu dwóch tournée. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Nagrała ponad czterdzieści płyt dla wytwórni: Melodia, Muza, Victor, Panton, CBS-Sony, Pony-Canyon, GHP Japan, Tonpress i EMI. Dla Polskiego Radia i DUX utrwaliła komplet utworów solowych Chopina.
W repertuarze solowym posiada wielkie cykle Bacha (Das Wohltemperierte Klavier, Partity), Mozarta (Sonaty), Rachmaninowa (Preludia), Mendelssohna (48 Pieśni bez słów), ponadto większość kompozycji Beethovena, Schumanna, Schuberta, Brahmsa, Czajkowskiego, Debussy'ego, Ravela, Prokofiewa, Skriabina. Była pierwszą wykonawczynią utworów Jewgienija Gołubiewa, Jurija Aleksandrowa, Borysa Blocha. Pracowała z najwybitniejszymi dyrygentami polskimi. Występowała z europejskimi, południowoafrykańskimi i japońskimi orkiestrami.
Ma w repertuarze ponad 30 koncertów fortepianowych od Bacha po Feinberga. W 2004 r. wykonała poemat Prometeusz Aleksandra Skriabina z wykorzystaniem 300 laserów z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. W dziesiątą rocznicę śmierci Stefana Kisielewskiego wykonała jego Koncert fortepianowy wraz z Orkiestrą Symfoniczną Teatru Wielkiego w Warszawie pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. W koncercie z okazji setnej rocznicy urodzin Samuiła Feinberga wykonała jego II Koncert fortepianowy z Orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej pod batutą Giennadija Rożdiestwienskiego w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Koncert był powtórzeniem podobnego z 1954 r., kiedy to dyrygował ojciec Rożdiestwienskiego - Nikołaj Anosow, a na fortepianie grał "muzyczny dziadek" Tatiany Shebanovej - Samuił Feinberg.
Artystka prowadzi kursy mistrzowskie i podyplomowe w Japonii oraz w Dusznikach Zdroju. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.